Varroáza a hypertermia

Veľké úhyny včelstiev má v posledných rokoch na svedomí hlavne klieštik včelí. Napriek osvetovej práci včelárskych organizácií a novým prostriedkom ošetrovania chemickými látkami (napr. varidol, avartin a iné) je trend úhynu včelstiev alarmujúci. Ako proti tomuto trendu bojovať?
Čítať ďalej...

Reprodukcia klieštika

Zaujímavé a detailné informácie o životnom cykle a rozmnožovaní klieštika včelieho od švajčirskych výskumníkov Gérarda Donzé, Petra Fluri a Antona Imdorf na Institut Zoologie, University v Neuchateli.
Čítať ďalej...

Varroa monitoring

Varroa monitoring je zisťovanie aktuálneho stupňa zamorenia včelstva klieštikom včelím. Je dôležité, koľko klieštikov spadne po liečení, dôležitejšie však je, koľko ich tam zostane!
Čítať ďalej...

Varroa Terminator

Varroa Terminator je zariadenie schopné účinne prehriať plodisko s celým jeho obsahom a tak hypertermicky liečiť včely proti klieštikovi bez použitia chémie. Princíp fungovania zariadenia Varroa Terminator je postavený na splnení 3 zásad pre efektívnu liečbu použitím hypertermie ktoré uvádzame v úvodnom článku Varroáza a hypertermia.
Čítať ďalej...

Kedy liečiť včely

Kedy je najlepšie liečiť klieštika včelieho so zariadením Varroa Terminator? A čo ak by to bolo možné bez problémov kedykoľvek počas sezóny? Kedy nákaza dosiahne kritický stav? Odpovede na tieto otázky a podobné v tomto článku.
Čítať ďalej...

Postup ako liečiť včely

Podrobný návod ako pracovať s Varroa Terminator zariadením pri liečení klieštika včelieho v rôznych typoch úľov a rôznych situáciách. Pár tipov a trikov ako si prácu ešte viac spríjemniť.
Čítať ďalej...